Film edukacyjny promujący zdrowe odżywianie z z udziałem dzieci 5 i 6 letnich w związku z udziałem w konkursie „Od ziarna aż po plon”.

https://www.facebook.com/100057658530735/videos/267393175624657

PIRAMIDA ŻYWIENIA PRZEDSZKOLAKA -„PODRÓŻ DO MLECZNEJ KRAINY”

Przedszkole Nr 3 im. Stanisława Jachowicza w Tarnobrzegu przystąpiło do IV edycji Akademii Zdrowego Przedszkolaka pod hasłem „Podróż do Mlecznej Krainy”.
Akcja została przeprowadzona w miesiącach kwiecień – maj 2013 r. w poszczególnych grupach wiekowych (3, 4, 5 i 6 – latków). Nauczycielki prowadziły zajęcia w oparciu o nadesłane przez organizatora scenariusze i materiały. Główne cele programu, plakat przedstawiający Piramidę Żywienia Przedszkolaka, zostały umieszczone na tablicy informacyjnej dla rodziców.

W pierwszym tygodniu dotyczącym Piramidy Żywienia Przedszkolaka dzieci dowiedziały się co to jest urozmaicona dieta – produkty z poszczególnych pięter piramidy. Dzięki plakatom, kuponom – układankom z elementami piramidy oraz bajce „Zwierzątka ze zdrowego zakątka”, dzieci z wielkim zainteresowaniem przyswajały wszystkie informacje.

Drugi tydzień „Podróży do mlecznej krainy” – poświęcony został tematyce nabiału. Dzieci dowiedziały się: – skąd bierze się mleko i produkty mleczne, – dlaczego wapń, witamina D i żywe kultury bakterii odgrywają ważną funkcję w organizmie człowieka, – dlaczego produkty mleczne są niezbędne dla prawidłowego rozwoju kości.
Dzieci z całego przedszkola poznały piosenkę „Hymn mlecznej krainy”, chętnie uczestniczyły w zabawach „Krowa”, „Wyścigi nabiałowych koni” i z wielkim zaciekawieniem wysłuchały dalszej części bajki „Zwierzątka ze Zdrowego Zakątka – Podróż po mlecznej krainie”. Dobrą okazją do poznania walorów smakowych produktów mlecznych było przygotowanie w czasie zajęć z dziećmi zdrowego koktajlu mlecznego bez dodatku cukru ze słodkimi owocami. Dzięki degustacji koktajlu dzieci przekonały się, że deser wykonany samodzielnie z naturalnych składników jest smaczniejszy i zdrowszy od tego kupionego w sklepie, który zawiera dużo cukru, konserwantów i barwników.

Trzeci tydzień „Serowy zawrót głowy” poświęcony został serom. Dzieci dzięki zaangażowaniu i pomocy rodziców, miały okazję spróbowania wielu gatunków i rodzajów sera. Prawdziwą radość sprawiło dzieciom serowe śniadanie, podczas którego mogły samodzielnie skomponować swoją serową kanapkę. Po wysłuchaniu wiersza Jana Brzechwy „Wrona i ser” – dzieci dowiedziały się, skąd naprawdę biorą się dziury w serze. Wspólnie z nauczycielami bawiły się w jedną ze swoich ulubionych zabaw „Uciekaj myszko do dziury”. Dzieci obejrzały film „Było sobie życie”, dzięki któremu zrozumiały jak ważną rolę w budowie kości pełni wapń, fosfor i witamina D. Przedszkolaki poznały układ kostny człowieka, czyli szkielet. Dzieci wysłuchały wspólnie z nauczycielką piosenkę „Pan Kleks – z poradnika młodego zielarza”, oraz omówiły znaczenie aktywności fizycznej w rozwoju kości. Zajęcia zakończyły się wspólnymi zabawami ruchowymi przy muzyce.

„Zabawa z jajami” to ostatni tydzień Podróży. Święta Wielkanocne były doskonałą okazją do poruszenia tematu jajek. Dzieci malowały pisanki, wykonywały je z różnych materiałów plastycznych. Podczas zajęć dzieci wysłuchały wiersza Jana Brzechwy „Jajko”, dowiedziały się skąd się biorą jajka, poznały gatunki ptaków hodowlanych, które znoszą jaja. Poznały wartości odżywcze tego produktu. Dzieci dowiedziały się również jak szerokie zastosowania mają jaja i na jak wiele sposobów można je przyrządzić. Przeprowadzały eksperymenty: odróżnianie jajka gotowanego od surowego, badały konstrukcję białka i żółtka, porównywały je i mierzyły. Zabawy ruchowe – „Uwaga jajo” i „Wyścig z jajem” dostarczyły dużą dawkę śmiechu i radości wszystkim przedszkolakom.

Podsumowując akcję „Piramida Żywienia Przedszkolaka” dzieci wzięły udział w quizie. Dzięki różnorodnym materiałom i ciekawym formom przekazania dzieciom informacji na temat nabiału i zdrowego odżywiania, przedszkolaki wykazały się dużą wiedzą na ten temat. Wspólne przygotowywanie i próbowanie potraw przyczyniło się do poznania i przybliżenia niektórych produktów dzieciom. Nabrały one odwagi i chęci w próbowaniu nowych smaków i produktów mlecznych.

Koordynator: Grażyna Grzywacz